23. Dünya Enerji Kongresi İstanbul’da düzenleniyor

9-13 Ekim tarihlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ve Başbakan Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın ev sahipliğinde düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi’nde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konuları gündeme geldi. Enerji sektörünün önde gelen temsilcilerinden EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante kongrenin ilk gününde yenilenebilir enerji konulu bir panele katıldı. Quante, kongrede küresel enerji politikaları ve yenilenebilir enerji hakkında bilgiler paylaştı.

“2015, yenilenebilir enerji yılı oldu”

Dr. Frank Quante, konuşmasında yenilenebilir enerji teknolojilerinin, maliyetlerde yaşanan düşüşlere bağlı olarak, artık daha uygulanabilir hale geldiğini vurguladı. EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante şöyle konuştu: “Özellikle enerji sektörünün dışında sıkıntılar devam etse de bugüne kadar görülen en büyük küresel kapasite eklemelerinin yaşandığı 2015 yılı, yenilenebilir enerji açısından olağanüstü bir sene oldu. 2015 sonu itibariyle, en az 146 ülke bir enerji verimliliği politikasını yasalaştırdı ve en az 128 ülke bir ya da daha fazla enerji verimliliği hedefi belirledi. 2015 yılı içerisinde küresel fosil yakıt fiyatlarında çarpıcı bir düşüş yaşandı. Aynı senede; enerji depolamasına verilen önemde ciddi bir artış yaşandı ve küresel toplumu bir araya getiren Paris’te imzalanan tarihi iklim sözleşmesi dâhil olmak üzere, yenilenebilir enerji üzerinde etkisi olan çeşitli gelişmelere sahne oldu. Teknolojik ilerlemeler, daha iyi kaynaklarla yeni pazarlara genişleme ve finansman koşullarında yaşanan iyileşmeler 2015’te maliyetleri düşürmeye devam etti. Enerji verimliliği ile yenilenebilir enerji arasındaki sinerjiyi desteklemeyi amaçlayan politikaların tüm dünyada geliştirilmesi ile yenilenebilir enerjideki büyüme artarak devam edecektir.” dedi.

Enerji verimliliğinde dijital dönüşüm

EWE, Almanya’da 1,3 milyon müşterisine elektrik sağlamakta ve 2.900 rüzgar tribünü ile elektrik şebekesini beslemektedir. Kuzeybatı Almanya’da EWE’nin hizmet bölgesinde enerjinin ortalama %75’i başlıca rüzgâr enerjisi olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan üretilmektedir. EWE’nin liderliğini yaptığı Enera Projesi’nin amacı, dijital enerji dönüşümü için yeni teknolojilerin kullanımını kanıtlamak, BT ve iletişim araçlarının kullanılması suretiyle enerji şebekesinin, pazarların ve verilerin entegrasyonunu optimize etmektir. Ayrıca, Enera Projesi ile EWE’nin ve Almanya’nın yeni teknolojilerinin, yeni pazar mekanizmalarının, daha tutarlı ve şeffaf bir enerji bilgi sistemini bünyesinde barındıran akıllı bir şebekeye geçişinin hızlandırılması amaçlanmaktadır. Bu inovasyonlar, kısmen küçük çaplı, yerel yenilenebilir enerji kaynaklarının daha geniş kapsamlı bir şebekeyle entegrasyonunu artıracaktır.

Dr. Frank Quante konuşmasına, iletim kapasitesi ne olursa olsun, enerjinin mümkün olan en verimli şekilde kullanılması gerektiği sözleriyle devam etti. Dr. Frank Quante, “200 milyon Euro’luk AR-GE projesi, farklı sektörlerden 70 şirket tarafından oluşturulan bir konsorsiyum tarafından yönetiliyor. Bu da yenilenebilir enerjinin şebekedeki payının artmasının getirdiği karmaşıklığı gösteriyor. EWE olarak yenilenebilir enerjinin artışının yerel ve bölgesel optimizasyonlar gerektirdiğini tecrübe ettik. Klasik fosil kaynak bazlı enerji üretiminde şebeke merkezden ve yukarıdan aşağıya doğru yönetilirken, yenilenebilir enerji yerel olarak ve aşağıdan yukarıya yönetiliyor. Yenilenebilir enerjinin artışını isteyen Türkiye’de şebeke yönetiminin çok önemli bir husus olduğunu düşünüyorum. EWE Turkey Holding olarak doğal gaz dağıtım, enerji ticareti ve satışı, enerji hizmetleri ve telekomünikasyon alanlarında yatırımlarımız var ve bu konulardaki bilgi ve deneyimlerimizi de Türkiye’ye getirmekten mutluluk duyarız.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 

EWE Turkey Holding Hakkında:

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EWE AG, 2007 yılında girdiği Türkiye pazarındaki faaliyetlerini yüzde 100 iştiraki olduğu EWE Turkey Holding çatısı altında sürdürmektedir. EWE Turkey Holding, Türkiye’nin üçüncü büyük doğal gaz dağıtım şirketi Bursagaz’ın ve Kayseri’deki bölgesel doğal gaz dağıtım şirketi Kayserigaz’ın çoğunluk hissedarıdır.

EWE, Türkiye doğal gaz sektöründeki en büyük beş enerji ticaret şirketinden biri olan EWE Enerji ile birlikte endüstriyel müşteriler, elektrik santralleri ve yerel dağıtım şirketleri için tedarikçi olarak ülke genelinde hizmet vermektedir. EWE Turkey Holding’in diğer bir iştiraki olan ve 2012 yılında faaliyetlerine başlayan Enervis ise; enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında ölçüm, etüt, danışmanlık, proje, uygulama ve eğitim hizmetleri konularında faaliyet göstermektedir. EWE Turkey Holding, 2016 yılı başında bireysel ve kurumsal müşterilerine internet, telefon ve bulut hizmeti sunarak 120.000 abonesine hizmet veren Millenicom’u satın alarak telekomünikasyon pazarında da faaliyet göstermeye başlamıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.