İstanbul'daki Beyaz Yakalılar Semt Değiştiriyor

İÜ  İktisat Fakültesi'nin yürütmekte olduğu, İstanbul Kalkınma Ajansının desteklemeye başladığı ''Mahallem İstanbul Projesi''nin yayınlanan sonuçlarına göre, yüksek eğitimlere sahip olan beyaz  yakalılar, yoğunlukta bulundukları Kadıköy ile birlikte Üsküdar, Şişli, Fatih,  Bakırköy,  Beykoz, Beşiktaş ve de Beyoğlu gibi ilçelerin yerine son senelerde Ümraniye ile birlikte Pendik,  Maltepe, Küçükçekmece,  Esenyurt, Sancaktepe, Başakşehir ve de Çekmeköy'ü tercih  etmeye başladılar

Mahallem İstanbul Projesi'nin sonuçlarına göre, son yıllardaki veriler  incelendiğinde İstanbul’da nüfusu giderek artan mahallelerin başında  Beylikdüzü’nden Adnan Kahveci ve Yakuplu, Küçükçekmece’den Atakent,  Başakşehir’den Kayabaşı, Başakşehir Merkez ve Bahçeşehir 1. Kısım, Sancaktepe’den  Fatih ve Abdurrahmangazi, Esenyurt’tan Yeşilkent ve Tuzla’dan Aydınlı mahalleleri  geliyor.

Küçükçekmece Atakent mahallesinde son bir yıldaki nüfus artışı 7 bin  kişi olarak gerçekleşti. Atakent, 2016 yılında 88 bin 956 nüfusuyla yıllardır  İstanbul’un en kalabalık mahallesi olan Bahçelievler Zafer Mahallesi'ni geçerek  İstanbul'un en kalabalık mahallesi oldu.

İstanbul’da nüfus azalışının en yüksek düzeyde olduğu mahalleler ise  Kadıköy’den Dumlupınar, Bostancı ve Merdivenköy, Bağcılar’dan Evren, esenler’den  Oruçreis, Üsküdar’dan Kuleli ve Altunizade, Bahçelievler’den Siyavuşpaşa olarak  sıralandı.

Nüfus azalışı ve artışının en yüksek düzeylerde seyrettiği mahalleler,  İstanbul’un nüfus hareketliliğinin yoğunlaştığı mahalleler olarak kabul  edilirken, giderek merkezden çevre ilçelere doğru bir hareketliliğin gözlendiği  ortaya çıktı.

Son 5 yılın verileri incelendiğinde, yüksek lisans ve doktora mezunu  olan yüksek eğitimli nüfusun en fazla arttığı ilçeler Ümraniye, Pendik,  Küçükçekmece, Maltepe, Esenyurt, Başakşehir, Sancaktepe ve Çekmeköy olurken,  yüksek eğitimli nüfusu kaybetmeye başlayan ilçelerin başında Kadıköy, Üsküdar,  Fatih, Şişli, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz ve Beyoğlu geliyor.

Yüksek eğitime sahip beyaz yakalıların, yoğunlukta olduğu Kadıköy,  Üsküdar, Fatih, Şişli, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz ve Beyoğlu gibi ilçeler yerine  son yıllarda Ümraniye, Pendik, Küçükçekmece, Maltepe, Esenyurt, Başakşehir,  Sancaktepe ve Çekmeköy’ü tercih ettiği gözleniyor.

Mahalleler açısından incelendiğinde ise Maltepe’den Zümrütevler,  Cevizli, Başıbüyük, Küçükçekmece’den Atakent, Beylikdüzü’den Adnan Kahveci,  Başakşehir’den Başakşehir Merkez, Sancaktepe’den Emek ve Ümraniye’den Tatlısu  yüksek eğitimli nüfusun tercihinin yoğunlaştığı mahalleler oldu.

Yüksek eğitimli nüfusunu kaybetmeye başlayan mahallelerin başında ise  Kadıköy’den Erenköy, Göztepe, Suadiye, Fenerbahçe, Şişli’den Fulya ve Teşvikiye,  Beşiktaş’tan Etiler, Konaklar, Ulus, Bakırköy’den Ataköy 2-5-6. Kısım ve  Yeşilköy, Üsküdar’dan Altunizade geliyor.

"İSTANBUL'DA MERKEZDEN ÇEVREYE DOĞRU GENİŞLEME VE HAREKETLİLİK VAR"

Projeyi yürüten İÜ İktisat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Murat  Şeker, İstanbul’da mahalle ölçeğinde geniş bir veri tabanı ve harita tabanlı bir  bilgi edinme sistemi kurgulamaya başladıklarını, sisteme yakın zamanda online ve  mobil ortamda tüm kullanıcıların erişebileceğini söyledi.

İstanbul gibi metropol bir kentte, kent içi nüfus hareketliliği ve  demografik değişimin önemine dikkati çeken Şeker, proje ekibi olarak 960  mahalleyi incelediklerini bildirdi. Şeker, periyodik olarak proje bulgularının kamuoyu ile paylaşılacağını  ifade ederek, projenin hem İstanbullulara hem yerel yönetimlere hem de  yatırımcılara rehber olacağını kaydetti.

Nüfus hareketliliğine genel olarak bakıldığında, İstanbul’da merkezden  çevre ilçe ve mahallelere doğru bir genişleme ve hareketlilik olduğuna işaret  eden Şeker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nüfus hareketliliğinde artışın olduğu bölgelerin daha çok yeni  yerleşim alanları olduğu göze çarpıyor. İstanbul’un yeni sayılabilecek ilçeleri  olan bu bölgeler, her ne kadar şehir merkezine uzak görünse de özellikle metro,  metrobüs, Marmaray hatlarının yaygınlaşması ve entegrasyonuyla bu olumsuz etki  nispeten ortadan kaldırılıyor. Öte yandan aynı özelliklerde bir konutun  Kadıköy’deki satılık ve kiralık bedeli ile Beylikdüzü ya da Sancaktepe’deki  bedeli arasında önemli farklar söz konusu. Dolayısıyla özellikle yüksek eğitimli  nüfus başta olmak üzere, genel olarak hem ekonomik sebepler nedeniyle hem de  altyapı sorunlarının göreceli olarak daha az olduğu bu yeni yerleşim alanlarına  rağbet giderek artıyor. Ayrıca, şehir merkezi diyebileceğimiz ilçelerin bir  kısmında yaşanan kentsel dönüşüm de bu durumu tetikliyor. İstanbul’daki en önemli  sorun olan ulaşım alanındaki iyileştirmeler devam ettikçe şehir dışa doğru  genişleyecek."

Şeker, projeyi geniş bir ekiple yürüttüklerini ve mahalle ölçeğinde  100 değişkenden oluşan bir veri tabanı hedeflediklerini bildirdi.

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz ve İÜ İktisat  Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halim Kazan danışman olarak destek  verdiği projede, Doç. Dr. Sema Akman, Yrd. Doç. Dr. Arif Saldanlı, Yrd. Doç. Dr.  Hakan Bektaş, Dr. Elçin Şişmanoğlu, araştırma görevlileri Yiğit Yurder ve Sümeyra  Uzun yer aldı.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.