İstanbul İli Bakü ShoppingFest İçin Bir İlham Verdi

İstanbul ilinin gelenekselleşmiş olan alışveriş festivali Azerbaycan’a da bir örnek oldu. 

Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan İstanbul ShoppingFest’in(İSF) uluslararası başarısının ardından Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl Bakü ShoppingFest adıyla ülkenin ilk alışveriş festivalini düzenledi.

İSF heyeti, bir ay boyunca devam edecek festivalin onur konuğu olarak açılışa katıldı. Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı EbülfesKarayev’in bizzat ağırladığı heyet, festival kapsamında Bakü’de temaslarda bulundu. Karayev, İSF’yi temsilen Genel Müdür Hicran Özbük’e festivalin gerçekleşmesindeki katkılarından ötürü teşekkür etti.

Türkiye'nin en büyük turizm, alışveriş ve kentsel markalaştırma projesi İstanbul ShoppingFest (İSF), Azerbaycan’ın ilk alışveriş festivaline ilham kaynağı oldu. Bu yıl ilk kez düzenlenen festival  için İstanbul ShoppingFest yönetimi ile bilgi alışverişi yapan Bakü ShoppingFest, 10 Nisan’da başladı. 10 Mayıs’a kadar sürecek festivalin açılışına İstanbul ShoppingFestve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Genel Müdürü Hicran Özbük ve İSF heyeti onur konuğu olarak katıldı.

Ebülfes Karayev: “Türkiye’nin tecrübesinden istifade ettik”

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı EbülfesKarayev, Bakü ShoppingFest’in açılış gününde İstanbul ShoppingFest Genel Müdürü Hicran Özbük başkanlığındaki Türk heyetini kabul etti. İki ülkenin alışveriş ve kültür turizminin geliştirilmesi için karşılıklı fikir alışverişi yapılan görüşmeninardından açıklama yapan Karayev,“Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen Bakü ShoppingFest’in açılışına Türk heyetinin katılmasından mutluluk duyduk. Türkiye’nin bu alandaki tecrübesinden istifade ettiğimizi vurgulamak isterim.” dedi.

Hicran Özbük: İlham kaynağı olması sevindirici

İSF ve ICVBGenel Müdürü Hicran Özbük ise festival deneyimini Bakü’ye taşımaktan gurur duyduklarını belirterek“Bu yıl yedincisini gerçekleştireceğimiz İstanbul ShoppingFestbize alışveriş turizmi alanında büyük deneyim kazandırdı. Turizmi çeşitlendirmek, ülkeye gelen turist sayısını artırabilmek için çok önemli. Bu tarz alışverişfestilvalleri de şehre kazandırdığı canlılık ile turistlerin tercihinde etkili oluyor. Tecrübelerimiz bize İstanbul ShoppingFest’inşehri cazibe merkezi haline getirmekte önemli katkısı olduğunu gösterdi, Bakü’de de aynı etkiyi göstereceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kardeş ülke Azarbaycan’a festivalimizle ilham kaynağı olmak bizleri sevindirdi. Bakü ShoppingFest’in de yıllar boyu başarıyla devam eden bir festival olmasını umut ediyor, iki ülkenin turizm ve ticaret potansiyelinin karşılıklı olarak daha da gelişmesini diliyoruz.” dedi.

Özbük: Azerbaycanlı turistler daha çok harcama yapıyor

 Azerbaycanlı turistlerin Türkiye’de yaptıkları harcamalara ilişkin rakamlara da değinen Özbük, “Verilere göre, Türkiye’ye gelen Azerbaycanlı turist sayısı yılda 600 bin civarında. Turist başına harcama tutarı ise genel ortalamanın oldukça üzerinde. Türkiye’ye gelen turistlerin kişi başı harcama ortalaması 865 TL olmasına karşın, Azerbaycanlı turistlerde bu rakam 1.848 TL’yi buluyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen Azerbaycanlı turistlerin harcama tutarında ise yüzde 19’luk önemli bir artış gözlendi.” dedi.

Gasimova: İstanbul ShoppingFest bize kılavuz oldu

BaküShoppingFest, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nınİstanbul örneğinden yola çıkarak Bakü’yü dünyaya tanıtmak amacıyla tasarladığı bir festival. Festivalin Genel Müdürü Ulviyya Mir-Gasimova, fikrin oluşumunda olduğu kadar organizasyonunun tüm ayrıntılarında da İstanbul ShoppingFest’in tecrübelerinden yararlandıklarını söyledi. Hazırlık sürecinde İstanbul’daki deneyimli ekibin bilgilerinden önemli ölçüde yararlandıklarını belirten Gasimova, “İstanbul ShoppingFest bize kılavuz oldu. Bu sayede edindiğimiz bilgiler bizim için çok kıymetli. Azerbaycanlı turistler zaten İSF’yi beğeniyor ve festival zamanı Türkiye’yi ziyaret ediyor. Benzer bir iklimi Bakü’den yaratmak önemliydi. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz festivalimizin tıpkı İSF gibi kentsel markalaşmaya katkıda bulunmasını, özel sektörün gelişimini desteklemesini ve Azerbaycan’a gelen turist sayısını artırmaya katkıda bulunmasını hedefliyoruz” dedi.

Bakü ShoppingFest 10 Nisan-10 Mayıs

Bu yıl 10 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında ilk defa düzenlenen Bakü ShoppingFest boyunca anlaşmalı mağazaların ürünleri indirimli olarak satın alınabilecek. Azerbaycan’ı ziyaret eden turistler festival kapsamında aldıkları ürünlerin KDV'sinin bir kısmını “Taxfree” sistemiyle geri alabilecekler.
Festivalin Azerbaycan'a gelen turist sayısına 200 bine yakın katkı sağlaması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl gelirlerinin yüzde 4'nü turizmden elde eden Azerbaycan’ın Bakü ShoppingFest ile yaklaşık 50 milyon Manat ek gelir elde edeceği tahmin ediliyor.

İstanbul ShoppingFest 1-16 Temmuz'da

İstanbul ShoppingFestorganizasyonu;T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Valiliği desteği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası işbirliği ile bu yıl yedinci kez düzenlenecek.
İstanbul ShoppingFest, 1-16 Temmuz tarihleri arasında, 16 gün boyunca devam edecek.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF), İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Ticaret A.Ş. (KÜLTÜR A.Ş.), TÜRSAB Türkiye Seyahat Acenteleri Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi ortaklığında yürütülüyor. İSF Platform Başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, İcra Kurulu Başkanlığını ise İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar yapıyor. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.