TANAP İçin 2.15 Milyar Dolar Tutarındaki Dış Finansman Tamamlandı

Azerbaycan gazını Türkiye üstünden Avrupa'ya  taşıyacak ve de maliyetinin 8,5 milyar dolar tutarında hesaplandığı 2 milyar 150 milyar dolar tutarındaki dış  finansmanı ise garantilendi. 

Proje için, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Avrupa  Yatırım Bankası'ndan da yaklaşık 1,5 milyar dolarlık finansmanın gelecek dönemde  onaylanması bekleniyor.

Uluslararası finans kurumlarının verdiği bilgilere  göre, yüzde 65'i tamamlanan Trans Anadolu  doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesi için üç ayrı finansman onaylandı.

TANAP'a, Dünya Bankası Grubu'nun üyesi olan Uluslararası İmar ve  Kalkınma Bankası'ndan toplam 800 milyon dolar finansman anlaşması imzalandı. Söz  konusu finansmanın 400 milyon doları ortaklardan biri olan Boru Hatları ile  Petrol Taşıma AŞ'ye (BOTAŞ) sağlanırken 400 milyon dolarlık kısmı da projenin en  büyük hissedarı konumundaki Güney Gaz Koridoru AŞ'ye (SGC) verildi.

Ayrıca, Çin'in inisiyatifiyle kurulan ve Türkiye'nin de kurucu  ortakları arasında bulunduğu Asya Altyapı Yatırım Bankası’dan (AAYB) da SGC'ye  TANAP için 600 milyon dolarlık bir finansman onaylandı.

Yine Dünya Bankası Grubu’nun üyesi olan Çok Taraflı Yatırım Garanti  Ajansı (MIGA) tarafından SGC’nin diğer finansal kurumlardan temin edeceği  kredilere yönelik 750 milyon dolar tutarında garantörlük sağlandı.

TANAP için halihazırda kesinleşen dış finansman miktarı toplamda 2  milyar 150 milyon dolara ulaştı.

AVRUPA YATIRIM BANKASININ FİNANSMANI BOTAŞ'A

Avrupa Yatırım Bankasının (AYB) projeye sağlayacağı 1 milyar avroluk  (1 milyar 64 milyon dolar) finansman ise Hazine Müsteşarlığı garantisinde,  BOTAŞ'a verilecek.

Bu arada, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD), proje için SGC'ye  sağlamayı planladığı finansman miktarı tam olarak netleşmemekle birlikte, 500  milyon dolarlık kredinin onaylanabileceği öngörülüyor.

Her iki banka ile finansmana ilişkin görüşmeler devam ediyor. AYB ve  EBRD'nin kredileri de onaylandığında, TANAP'a yaklaşık 1,5 milyar dolarlık dış  finansman daha gelecek. Böylece, maliyeti 8,5 milyar dolar olarak hesaplanan TANAP'a 3,7  milyar dolar seviyesinde kredi sağlanmış olacak.

YÜZDE 65'İ TAMAMLANDI

Toplam bin 850 kilometre uzunluğunda olacak TANAP'ta, mevcut durumda  yüzde 65 fiziki ilerleme sağlandı. Boru hattından ilk gazın 2018'in ortasında  Türkiye'ye verilmesi planlanıyor.

TANAP'tan Türkiye'ye ilk aşamada 2 milyar metreküp olarak gelecek  doğalgaz miktarı, her yıl 2 milyar metreküp artarak toplamda 6 milyar metreküpe  ulaşacak.

Projeden Avrupa'ya ise ilk doğalgaz teslimatının 2020'nin ortasında  yapılması hedefleniyor. Böylece, 16 milyar metreküp doğalgaz kapasitesi olan  TANAP'ın kapasitesi, Azerbaycan'daki gaz sahalarının gelişimine paralel olarak 31  milyar metreküpe kadar çıkarılabilecek.

TANAP'ta, SGC'nin yüzde 58, BOTAŞ'ın yüzde 30 ve BP'nin de yüzde 12  hissesi var. SGC'nin ise yüzde 51'i Azerbaycan ekonomi bakanlığı, yüzde 49'u da  Azerbaycan milli petrol şirketi SOCAR kontrolünde bulunuyor.
Anahtar Kelimeler:
AzerbaycanAvrupaTanap
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.