Türkiye Artık Markalaşmaya Başladı

Türk Patent Enstitüsü, geçtiğimiz sene yaptığı 192.950 tane marka tescili ile bu alanda Dünya üzerinde 4. sırada yer almayı başardı. 

En çok tarım, hizmet, araştırma ve teknoloji sektörlerinde marka tescil başvurusu yapıldı.Patent ve Marka Vekilleri Derneği Başkanı Yalçıner "Türkiye'de marka tescili yaptıranların sayısı her geçen yıl artıyor. Marka  tescili yaptıranlar arasında yurt içinde yerleşiklerin payı 2011'de yüzde 68,5  iken geçen yıl yüzde 82,3'e yükseldi. Bu önemli bir oran" dedi.

Türk Patent Enstitüsü (TPE), geçen  yıl yaptığı 192 bin 950 marka tesciliyle bu alanda dünyada 4. sırada yer aldı. 

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütünün (WIPO) geçen yıla ilişkin "Dünya Fikri  Mülkiyet Göstergeleri" raporuna göre, Türkiye'de son 5 yılda tescil edilen marka  sayısı 800 bine yaklaştı.

TPE, geçen yıl yaptığı 192 bin 950 marka tesciliyle, bu alanda Çin'in  SIPO, Avrupa Birliğinin EUIPO ve ABD'nin USPTO fikri mülkiyet ofislerinin  ardından 4. sırada kendisine yer buldu. Söz konusu dönemde SIPO 2 milyon 232 bin  863, EUIPO 321 bin 165, USPTO ise 306 bin 504 marka tescili yaptı.

Geçen yıl 227 bin 273 marka tescil başvuru yapılan Türkiye, bu alanda  dünyada 8. sırada yer alırken, en çok başvuru 2 milyon 828 bin 287 ile Çin'de  gerçekleşti. Bu ülkeyi, 517 bin 297 ile ABD takip etti.

Yurt dışında yerleşiklerin Türkiye'de yaptığı marka tescil  başvurularında ilk sırayı Almanya aldı. Geçen yıl 6 bin 517 başvuru yapılan  Almanya'yı, 4 bin 878 başvuruyla ABD, 2 bin 328 başvuruyla İsviçre takip etti.

TPE'ye bu dönemde en çok tarım, hizmet, araştırma ve teknoloji  sektörlerinde başvuru geldi.

"TÜRKİYE'NİN 4. SIRADA YER ALMASI ÖNEMLİ"

Patent ve Marka Vekilleri Derneği (PEM) Başkanı Uğur Yalçıner, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de marka tescili yaptıranların sayısının  her geçen yıl arttığına dikkati çekti. Yalçıner, Türkiye'de marka tescili  yaptıranlar arasında yurt içinde yerleşiklerin payının 2011'de yüzde 68,5 iken,  geçen yıl yüzde 82,3'e yükseldiğine işaret ederek, söz konusu oranın önemine  vurgu yaptı.

TPE'nin dünyada en fazla marka tescili yapılan 4'üncü ofis olmasının  Türkiye'de markalaşmaya verilen önemi ortaya koyduğunu söyleyen Yalçıner, "Patent  tesciline göre para ve zaman açısından daha az maliyetli olması, marka tescilini özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde önemli kılmaktadır." dedi.

Aralarında Çin'in de yer aldığı bazı ülkelerin marka tescillerini mal  bazında yaptığını, bazı ülkelerin ise her bir mal sınıfı için ayrı başvuru kabul  ettiğini anlatan Yalçıner, "45 sınıfa kadar çok sayıda sınıfı tek bir başvuruyla  kabul eden Türkiye'nin bu alanda dünyada 4. olması gerçekten çok önemli." diye  konuştu.

"VEKİLLİK MÜESSESİ KURUMSAL YAPIYA KAVUŞTURULMALI"

Yalçıner, Türkiye'de marka, patent, faydalı model gibi konularda  yeterli bilinç düzeyine henüz erişilemediğini belirterek, "Farkındalığın artması  için öncelikle patent ve marka vekilliği müessesinin kurumsal yapıya  kavuşturulması ve disiplin hükümlerinin uygulamaya konması şart. Sınai hak tescil  başvuruları artarken, buna karşın vekillik hizmeti verecek yeterli ve nitelikli  vekilin de olması gerekmektedir. Yürürlüğe girmesi beklenen Sınai Mülkiyet Kanun  tasarısı disiplin hükümlerini içermekle birlikte, patent ve marka vekilliği ile  kurumsal yapılanmaya ilişkin herhangi bir hüküm içermiyor. bugün Türkiye’de marka  vekillerinin barolar gibi bir yapılanması yok. Bu eksiklik, dernek yapılanmaları  ile yüzeysel biçimde giderilmeye çalışılıyor ama yeterli olmuyor." ifadelerini  kullandı.

Devletin, Ar-Ge, tasarım, ürün geliştirme ve patent başvurularına  ilişkin ciddi teşvikleri olduğuna dikkati çeken Yalçıner, "Buna rağmen sağlık,  araştırma ve teknoloji gibi yüksek katma değerli sektörlerde daha az marka ortaya  çıkıyor. Bunun nedeni, ürün geliştirme süreçlerinin uzunluğu ve yüksek  maliyetler." dedi.
 
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeTpeMarkalaşma
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.