Türkiye'nin Doğalgaz Ticaretinin Merkezi Olma Konusunda Uygun Olduğu Açıklandı

Gazprom Regülasyon Birimi'nin Eski Başkanı görevindeki Barnes ''Türkiye doğalgazın ticaret merkezi olmak  amacı ile bütün koşullara sahip. Bunun ise tam anlamı ile gerçekleşmesi için çok daha liberal bir  piyasaya yönelik bazı kuralların yaşama geçirilmesi gereklidir'' ifadelerine yer verdi.

Rus enerji şirketi Gazprom'un  Regülasyon Birimi Eski Başkanı Alex Barnes, Türkiye'nin doğalgaz ticaret merkezi  olmak için tüm koşullara sahip olduğunu belirterek, "Bunun tam anlamıyla  gerçekleşmesi için daha liberal bir piyasaya yönelik bazı kuralların hayata  geçirilmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Barnes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İran, Rusya,  Azerbaycan gibi farklı kaynaklardan doğalgaz aldığını ve gereken kuralların  uygulamaya koyulmasıyla bölgesel bir merkez haline gelebileceğini söyledi.

Doğalgaz ticaret merkezi olabilmek için daha liberal bir piyasaya  ihtiyaç olduğunu ve bunun için güçlü bir iletim sistemi inşa edilmesi gerektiğine  işaret eden Barnes, "Öncelikle tüm şebekeyi birbirine bağlayan ara bağlantıların  kurulmuş olması gerekiyor. Hollanda ve Birleşik Krallık'taki gibi sanal doğalgaz  ticaret noktaları bu duruma güzel bir örnektir." dedi.

Barnes, Türk doğalgaz piyasasına üçüncü tarafların erişimin tamamen  serbestleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, parasını önceden ödeyen herkesin,  doğalgazını piyasaya sokabilmesi gerektiğini belirtti.

Yürürlüğe koyulacak dengeleme kurallarıyla, tüm tarafların Türk  doğalgaz piyasasında ticaret yapması konusunda cesaretlendirilmesi gerektiğini  aktaran Barnes, "Tabii burada önemli olan civardaki doğalgaz boru hattı  projelerinden ziyade, bu doğalgazın ticaretini liberalleştirecek kuralların  uygulanıyor olmasıdır." diye konuştu.

"Türk Akımı ile gelecek gaza Avrupa'nın ihtiyacı var"

Türkiye'nin başlı başına önemli bir doğalgaz piyasası olduğunun altını  çizen Barnes, daha liberal bir piyasanın oluşturulması halinde ülkenin, Kuzeybatı  Avrupa'dakine benzer bir doğalgaz ticaret merkezi olabileceğini söyledi.

Son dönemde bu yönde atılan önemli adımlara rağmen Türk doğalgaz  piyasasının henüz tam anlamıyla liberal bir yapıya kavuşamadığını savunan Barnes,  "Türk piyasasında birçok doğru kural mevcut ancak bu kuralların tümüyle  uygulandığını söylemem zor." ifadesini kullandı.

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde planlanan ikinci hatla  ilgili de değerlendirmelerde bulunan Barnes, "Türk Akımı aracılığıyla gelecek  doğalgaza Avrupa'nın ihtiyacı olacaktır.  Zira Birleşik Krallık ve Hollanda'nın  doğalgaz üretimleri geriliyor. Ayrıca, Avrupa kömür kullanımı azaltmak için gaz  kullanımını artırmalıdır. Eğer Rus gazını Türkiye üzerinden almak istiyorlarsa  parasını verip alırlar." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE'NİN DOĞALGAZ TALEBİ ÖNEMLİ ORANDA BÜYÜYECEK"

Oxford Enerji Enstitüsü Gaz Araştırma Bölümü Başkanı Prof. Dr.  Jonathan Stern de Türkiye'nin doğalgaz talebinin önemli oranda büyümeye devam  edeceğini belirtti. Türk doğalgaz pazarının Rusya ve bölgedeki diğer ülkeler  açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Stern, "Türkiye'nin komşu  ülkelerle önümüzdeki süreçte yaşayacağı politik gelişmeler, bölgesel doğalgaz  gelişmeleri açısından büyük önem taşıyor." dedi.

Türkiye'nin doğalgaz ticaret merkezi olma yolunda öncelikle kendi  doğalgaz arz güvenliğini sağlaması gerektiğini ifade eden Stern, "Doğalgaz  ticaret merkezi olabilmek karmaşık bir süreç ve şu anda politik gelişmeler  önemli projelerin hayata geçmesine engel oluyor.  Bu nedenle Türk halkının  sabırlı olması gerekiyor. Türkiye kısa vadede önemli bir doğalgaz geçiş ülkesi  olma potansiyeline sahip." değerlendirmesinde bulundu.

 
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeDoğalgazGazprom
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.