Üretilmiş Olan 1.5 Milyar Tane Süs Bitkisi Ekonomiyi de Renklendirmiş Oldu

Türkiye'de geçtiğimiz sene 49.000 dekarlık  alanda 1,5 milyar  tane süs bitkisi üretimi gerçekleştirilir iken, üreticiler, üretim ve de  ihracatı artırmaya yönelik isteklerde bulundu.

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) ve  Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye'de geçen  sene toplam 48 bin 580 dekar alanda toplam 1,5 milyar süs bitkisi üretildi.

Türkiye'nin geçen yıl süs bitkileri ihracatı 81 milyon 614 bin dolar,  ithalatı da 87 milyon 244 bin dolar oldu. 2016 yılında en çok ihracat yapılan  ülkeler arasında ilk sırayı 16,6 milyon dolar ile Hollanda aldı, bu ülkeyi  İngiltere ve Türkmenistan izledi. İthalatta da 37 milyon dolar ile Hollanda  birinci sırada yer alırken, bunu İtalya ve Almanya takip etti.

Sektöre ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan SÜSBİR Yönetim  Kurulu Başkanı  Ahmet Dündar, süs bitkileri alanında Gıda, Tarım ve Hayvancılık  Bakanlığı tarafından yetkilendirilen üretici sayısının yaklaşık 900 civarında  olmakla beraber bunların 568'inin birliğe üye olduğunu ifade etti.

SÜSBİR'in, bünyesindeki kooperatiflerle sektördeki yaklaşık 4 bin  kişiyi kapsadığına dikkati çeken Dündar, Bakanlığın araştırma enstitüleri  tarafından yapılan ıslah ve çeşit geliştirme çalışmalarının sektörle birlikte ele  alınıp değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Dündar, ticari değeri olabilecek  türlere öncelik verilmesi ve bu çalışmaların sonuçlarının kısa sürede piyasaya  kazandırılması gerektiğinin altını çizerek, "Ticarete konu olabilecek kapasitede  birçok lale, ters lale, süsen, şakayık gibi bitkiler özel sektör ve araştırma  kuruluşları arasındaki iletişim eksikliğinden dolayı piyasaya girememektedir. Bu  çeşitlerin bir an önce üretimine geçilmesi çeşidin ticari vasfını yitirmemesi  açısından oldukça önemlidir." diye konuştu.

SEKTÖR KDV İNDİRİMİ BEKLİYOR

Dündar, üretim yapılacak nitelikli arazinin sektörde önemli bir sorun  olduğuna dikkati çekerek, söz konusu alanların yetersiz ve parçalı olmasının  üreticinin önünde ciddi bir engel olduğunu vurguladı. Üretim ve planlamaların  yapılabilmesi için uzun dönemli arazi kiralamalarına ihtiyaç duyulduğunu belirten  Dündar, atıl durumdaki nitelikli kamu arazilerinin uzun dönemli kiralamalar  yoluyla sektöre kazandırılmasının buna çözüm olabileceğini ifade etti.

Dündar, tohumculuk kanunu kapsamında faaliyet gösteren diğer alt  birliklerin kapsadığı ürünlerin KDV oranının yüzde 1 ile yüzde 8 arasında  değişirken, süs bitkileri sektöründe KDV oranının yüzde 18 olduğunu dile  getirerek, "Süs bitkileri sektörünün gerek yurt içi üretimin artırılması gerekse  uluslararası rekabet açısından güçlendirilmesi için uygulanan farklı KDV  oranlarının yeniden düzenlenmesi ve yüzde 18'den yüzde 8'e çekilmesine ihtiyaç  vardır." dedi.

"SÜS BİTKİLERİ DAHİLDE İŞLEME REJİMİ KAPSAMINA ALINSIN"

Dündar, özellikle yerel yönetimlerin çevre düzenleme çalışmalarında  büyük boylu ağaçları tercih etmeleri ve projelendirmede üreticilerin elinde  olmayan bitkileri kullanmaları sebebiyle ithalatın arttığını belirterek, bunun  önüne geçilmesi için yerel yönetimlerin her yıl çevre düzenlemelerinde  kullanılacak bitkileri yayınlamasının, üreticileri yönlendireceğini ve ithalatı  azaltacağını vurguladı.

Kredi alırken ürünün teminat olarak gösterebilmesi gerektiğini ifade  eden Dündar, tarım sigortalarının süs bitkilerinin tamamını içine alacak şekilde  genişletilmesinin de sektörün önünü açacağını bildirdi.

Dündar, en çok ithalatın yapıldığı süs bitkilerinin boylu ağaçlar  olduğuna dikkati çekerek, "Bunun sebebi de yerli üreticinin büyük ve kuturlu  bitki üretiminin finanse edilmemesidir. Süs bitkilerinin dahilde işleme rejimi  kapsamına alınması, ihracat iadesi yardımlarından süs bitkilerinin tamamının  faydalandırılması, ihracat aşamasında sektöre yönelik navlun desteklerinin hayata  geçirilmesi ihracata ivme kazandıracaktır." diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE LALENİN KIYMETİ BİLİNMİYOR"

Öte yandan Türkiye'nin, lalenin kıymetini yeterince  değerlendiremediğini ve lale soğanının ticaret merkezi haline gelemediğini ifade  eden Dündar, şunları kaydetti:

"Türkiye’de lale üretimi kesme çiçek kullanımından çok soğanı için  üretilip satılmaktadır. 2016 yılında kesme çiçek olarak üretilen lale miktarı 41  milyondur. Türkiye'nin sürgün vermiş veya dinlenme halinde olan lale soğanı  ihracatı 2013 yılında 16 bin dolar iken, 2016 sonunda 54 bin dolara yükseldi.  Lale soğanı ithalatı ise 2013'te 3 milyon 46 bin dolarken geçen sene 4 milyon 960  bin dolar oldu. İthalatın neredeyse tamamı Hollanda'dan gerçekleştirilirken,  geçen sene Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Azerbaycan, Türkmenistan, KKTC, Ürdün,  Kuveyt ve Pakistan'a lale soğanı ihracatı yapıldı.

Ülkemiz süs bitkileri  üretim değeri yaklaşık 1 milyar dolar olup, lale üretimi bunun içinde binde 5'lik  pay almaktadır. Ayrıca ülkemizde doğadan toplanan ya da üretilip ambalajlanan  çiçek soğanlarının ihraç edilip, Hollanda gibi ülkelerde ayıklanıp tekrar  paketlenmesi veya kesme çiçek haline getirildikten sonra katma değerli bir ürün  olarak ülkemize ithal yoldan girmesi önemli bir sorun."

 

 
Anahtar Kelimeler:
SüsbirSüs Bitkisiçiçek
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.