Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları Sergisi’nin yeni durağı Kuveyt

IRCICA ile Kuveyt Kültür, Sanat ve Edebiyat Milli Konseyi’nin birlikte düzenlediği serginin açılışına IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, Kuveyt Kültür, Sanat ve Edebiyat Milli Konseyi Genel Sekreteri Sayın Ali Husain Al-Yuha ve T.C. Kuveyt Büyükelçisi Sayın Salih Murat Tamer katıldı. Sergi, 11 Şubat 2017 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

"Haremeyn - Osmanlı döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları" adlı sergi, Kuveyt İslam Eserleri Kurumu’nda 20 Aralık 2016 tarihinde törenle açıldı. Açılış törenine IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, Kuveyt Kültür, Sanat ve Edebiyat Milli Konseyi Genel Sekreteri Sayın Ali Husain Al-Yuha, T.C. Kuveyt Büyükelçisi Sayın Salih Murat Tamer ve Kuveyt'teki kültür ve sanat kurumlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

IRCICA ile Kuveyt Kültür, Sanat ve Edebiyat Milli Konseyi’nin birlikte düzenlediği sergideki tarihi fotoğraflar; Sultan II. Abdülhamid’in Yıldız albümlerinden ve Medine Müdafii Fahreddin Paşa'nın koleksiyonundan oluşuyor. Sergide Kâbe'nin yanı sıra Medine’deki yaşamı gösteren fotoğraflar yer alıyor.

Daha önce Türkiye, Malezya ve Suudi Arabistan’da da açılan "Haremeyn - Osmanlı döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları" Sergisi hakkında bilgi veren İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, “Sergideki fotoğraflar Sultan II. Abdulhamid dönemi Yıldız albümlerinden ve I. Dünya Savaşı sırasında Medine Müdafii olarak tanınan Fahrettin Türkkan Paşa’nın koleksiyonundan seçildi. Mekke ve Medine tarihinin 19. Yüzyıl sonu-20. Yüzyıl başı dönemindeki altyapı ve inşaat faaliyetleri, tarihî mekanların onarımı ve korunması, hac ve kamu hizmetleri gibi çeşitli yönlerini yansıtan sergi, aynı zamanda bizler için kutsal topraklara hizmet anlamı da taşıyor. İnşallah bu özel sergiyi İslam dünyasının tamamı ile buluşturmak için gayret sarf ediyoruz.” dedi.

Sergi, 1908’den 1918’e kadar Kâbe, Sultan II. Abdülhamid tarafından 1900-1908 yıllarında Şam ile Medine arasında inşa ettirilen Hicaz Demiryolu, Mekke ile Medine (Haremeyn) hakkında orijinal bilgiler vermesi nedeniyle de oldukça dikkat çekici. İslam dünyasında özel yeri olan Mekke ve Medine şehirlerinin tarihi hakkında mevcut bilgi ve belgelere önemli katkılar sunduğu için sergi özel bir anlam taşıyor.

“Harameyn-Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları” Sergisi Kuveyt İslam Eserleri Kurumu galerisinde 11 Şubat 2017 tarihine kadar sanatseverlere açık olacak.

IRCICA Hakkında

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT)’nın ilk kültürel alt organı olan IRCICA faaliyetlerine 1979 yılında başlamıştır. Kuruluş, İslam medeniyetinin ve Müslüman milletlerin kültürlerinin daha iyi tanınmasına katkıda bulunmayı, bu medeniyetin tarihi ve günümüzdeki yönlerinin dünya kamuoyundaki imajını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

IRCICA, dünyanın çeşitli bölgelerinde İslam medeniyetinin ve Müslüman milletlerin tarihi hakkında araştırma, yayın ve kongreler düzenlemektedir. İslam kültür ve medeniyeti sahasında çalışan araştırmacılar için kaynak oluşturan elyazması ve basılı eserlerin, arşiv belgelerinin ve diğer kaynakların bibliyografya ve kataloglar hazırlanmaktadır. Şehirlerin ve anıtların incelenmesi ve korunması amacıyla faaliyetler planlamakta, öneriler ortaya koymakta ve mimari atölye çalışmalarını, restorasyon ve koruma çalışmalarını yürütmektedir. İslam mimarisi konusunda yarışmalar düzenlemekte ve yayınlar hazırlamaktadır. İslam dönemi arkeolojisi araştırmaları ve kazıları konusunda işbirliğini ve bilgi alışverişini arttırmak, problemlerini gözden geçirmek, IRCICA’nın çalışma programları arasında yer almaktadır. IRCICA’nın sanat sergileri birçok dalda sanatçıları teşvik etmekte, eserleri tanıtmak amacıyla merkez salonunda ve çeşitli ülkelerde sergiler düzenlenmektedir. Üye ülkelerin geleneksel el sanatları hakkında seminerler, festivaller düzenlemek, yayınlar yapmak; el sanatları üretiminin ekonomik, kültürel ve sosyal yönlerini incelemek ve bu üretim sektörünün korunması ve geliştirilmesi için tavsiyelerde bulunmak El Sanatları Programının amaçlarını teşkil etmektedir.

IRCICA Kütüphanesi Koleksiyonu’nda 80.000 cilt kitap, 1460 süreli yayın, 186 elyazması kitap, 4000 makale ayrı basımı, 4000 gri yayın, 1000 harita bulunmaktadır. IRCICA Kütüphanesine internet üzerinden de ulaşılabilmektedir. Tarihî fotoğraf arşivinde 19. yüzyıl sonu -20. yüzyıl başı döneminde İslam ülkelerinde şehirleri, anıtları, sosyal hayattan kesitleri gösteren 38.000 fotoğraflık Yıldız Albümlerinin yeniden basımları bulunmaktadır. IRCICA arşivinde toplam 70.000 fotoğraf bulunmaktadır.

IRCICA faaliyetlerini Tarihi Yıldız Sarayı’nda sürdürmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.