Okyanuslardaki Oksijenin %2'sinin 50 Senede Azaldığı Açıklandı

Araştırmacılar, 1960 ila 2010 senelerinde okyanuslarda yer alan oksijen miktarının % 2 oranında azalmış olduğunu tespit etti.

Almanya'nın Kiel kentinde GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırmaları Merkezinin yaptığı, sonuçları "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 1960-2010'u kapsayan 50 yılda, tüm okyanuslarda oksijen seviyesi en az yüzde 2 düştü.

Araştırmacılar, okyanusları etkileyen oksijen, ısı ve diğer  faktörlerle ilgili verileri kullanarak tüm okyanusların oksijen seviyelerini  tahmini olarak gösteren bir harita oluşturdu.

Dünyanın bazı bölgelerinde diğer yerlere göre oksijen seviyesinin çok  daha keskin düşüş gösterdiği ifade edilirken, buna örnek olarak, oksijen hacminin  en çok kaybolduğu Kuzey Pasifik Okyanusu ve en büyük yüzde kaybının yaşandığı  Kuzey Buz Denizi gösterildi.

Araştırma, sulardaki oksijen fakirleşmesinin yüzde 15 oranında iklim  değişikliğinden kaynaklandığını tespit etti. Küresel ısınmanın bu durumu  etkileyen önemli bir faktör olduğunu belirten uzmanlar, gazlı içecek kutusunun  ısınmasıyla içeceğin gazını kaybetmesi gibi, ısınan suyun da oksijeni tutmakta  zorlandığını söyledi.

Oksijenin suya yüzeyden girdiği, öte yandan su yüzeyi ısındıkça  havadan alınan oksijenin alt tabakalara geçmesinin zorlaştığı kaydedildi.

Ayrıca araştırmada buzullardaki erimenin plankton miktarını  arttırdığı, bu durumun daha fazla plankton parçalanması yoluyla oksijen  seviyelerini düşürdüğü tespit edildi.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın, kutuplardaki buzulların  erimesinin ötesinde sudaki oksijen oranlarını düşürerek okyanuslardaki yaşamı  tehdit ettiği, dolaylı olarak da insan hayatı için risk oluşturduğu vurgulandı.

"Sulardaki az bir oksijen kaybı ekosistemde tam bir değişime neden  olabilir"

Araştırma ekibinden Sunke Schmidtko, "İlk kez tüm okyanuslardaki  oksijen dağılımı ve bunun gösterdiği değişimleri belgeleyebildik. Bu rakamlar,  okyanusların geleceğinin tahmini ve gerekli çalışmaların yapılabilmesi için en  temel, öncelikli veriler." dedi.

Hong Kong Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsünden Profesör David  Baker, her ne kadar oksijen seviyesindeki yüzde 2'lik düşüş küçük bir değişim  gibi görünse de en az ya da hiç oksijene ihtiyaç duymayan bakteriler dışındaki  diğer deniz canlılarının söz konusu durumdan etkilenmekte olduğunu söyledi.

Baker, "Kıyı sularında az miktarda oksijen kaybı eko-sistemde tam bir  değişime neden olabilir. Oksijen miktarındaki küçük değişiklik hiç arzu edilmeyen  sonuçlar doğurabilir." ifadelerini kullandı.

Okyanuslardaki oksijenin eşit şekilde dağılım göstermediğini belirten  Baker, yüzde 2'lik düşüşün tüm okyanuslardaki ortalamayı gösterdiğinin altını  çizdi.

 Ekipten Lothar Stramma, okyanuslardaki oksijen kaybının, dengesiz  dağılım nedeniyle geniş kapsamlı sonuçlar doğurabileceğine dikkati çekerek "Bu  süreç balıkçılık ve kıyı ekonomileri için ölümcül sonuçlar doğurabilir."  uyarısında bulundu.

Anahtar Kelimeler:
AlmanyaOkyanusOksijen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.